Türkiye’nin üç şehrinde Ramazan Bayramı erken kutlanmıştı!

Bitlis, Erzurum ve Hatay’da, gece Şevval hilalinin görüldüğü gerekçesiyle tüm Türkiye’den bir gün önce Ramazan Bayramı başlamış ve bayram namazı kılınmıştı. 1986 yılı Ramazan’ında yaşanan bu durum üzerine bayram namazı kıldıran imamlar hakkında soruşturma açılmış, görevden uzaklaştırma kararı verilmişti.

Türkiye’nin üç şehrinde Ramazan Bayramı erken kutlanmıştı!
06 Haziran 2019 Perşembe 12:04

Müslümanlar arasında uzun yıllardır görüş ve fikir birliği bulunmayan konulardan biri de “hicri-kameri takvim” ve “rüyet-i hilal” meselesine bağlı olarak sürmekte. Bu sebeple Ramazan Ayı başta olmak üzere dini günler ile Ramazan-Kurban Bayramları, İslam ülkelerinde farklı gün ve zamanlarda başlayıp bitmekte. Takvim komisyonları ve kongreler aracılığı ile Müslümanlar arasında birlik sağlanmaya çalışılsa da henüz istenilen sonuç elde edilememiş durumda. Miladi 2019 yılı Ramazan Bayramı da buna bağlı olarak Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı Müslüman ülkelerde 4 Haziran Salı günü başlarken bazılarında ise Şevval hilalinin pazartesi günü görülmediği gerekçesiyle 5 Haziran Çarşamba günü (dün) hatta bazıları da 6 Haziran Perşembe günü (bugün) başladı. Aralarında birlik ve ittifakın esas olması gereken Müslümanlar açısından garip olan bu durum, kimi zaman şehirler arasında bile farklılık gösterdi.

Örneğin; 1986 yılı Ramazan Bayramı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 Haziran tarihinde başladığı kararlaştırıldı fakat Doğu’daki bazı yerlerde gece aya bakılarak 8 Haziran günü bayram ilan edildi. Bitlis, Erzurum ve Hatay’da bayram namazı kıldıran imamlar görüldü. Olay basında “Doğu’da Erken Bayram” başlığıyla şu satırlarla haber oldu:

Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir kısmı ile Güneydoğu Anadolu bölgesindeki birçok yerleşim biriminde Ramazan Bayramı kutlanmaya başlandı. Yüzlerce yurttaş, gece gökyüzünde yeniayı gördüklerini öne sürerek, “Ramazan bitti” diye dün oruç tutmayarak, bayram namazı kıldı ve bayramlaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Ramazan Bayramı’nın 9 Haziran tarihinde kutlanması kararlaştırılırken, Doğu’daki birçok yerleşim biriminde yaşayan yurttaşların gece aya bakarak günü bayram olarak ilan etmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Bu arada Bitlis'in Tatvan ilçesinde önceki gece yeniayı gördüğünü, bu nedenle Ramazan ayının bittiğini Ramazan bayramının kutlanması gerektiğini öne süren Dalda köyü imamı, köylülere bayram namazı kıldırdı. Adı açıklanmayan imam, olayın Tatvan Kaymakamlığı’na intikal etmesi üzerine görevden uzaklaştırılırken, hakkında soruşturma açıldı.

Öte yandan konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Diyarbakır Müftüsü Kadir Çetin, bu tür olayların münferit olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Birkaç kişinin yaptığı 55 milyonu etkilemez. Türkiye'de Diyanet İşleri’nin belirlediğine göre Ramazan Bayramı 9 Haziran tarihinde kutlanacaktır. İslam Ülkeleri Takvim Komisyonu’nun aldığı karara göre İslam devletlerinden sadece Suudi Arabistan ve Mısır'da Ramazan ayı 1 gün önce gelmekte ve dolayısı ile de bayram 1 gün önce kutlanmaktadır. Ramazan ayı başında ve son günlerde kulağımıza bazı söylentiler geldi. Söylentilere göre, İstanbul'dan ismini bilmediğimiz bazı kişi ve kuruluşlardan gelen telefon haberi üzerine bayram kutlamaları başlamış ancak bunların kimler olduğunu bilemiyoruz.”

Öte yandan Erzurum’un Tufanç köyünde imam bayram namazı kıldırarak cemaate dün bayram yaptırdı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin büyük bir bölümü de Arap ülkeleri ile birlikte dün bayram yaptı.

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.