Türban yasaktır, takan ve taktıran suç işler! Basın tarihinde bugün

Hatay'da Türk parası sevinci, Müttefik kuvvetler Seul'e girdi.Bugün tarihte basına yansıyan bazı gelişmeler...

Türban yasaktır, takan ve taktıran suç işler! Basın tarihinde bugün
14 Mart 2019 Perşembe 09:35

YÖK Başkanı Gürüz: Rektörler Kurulu’nda kabul edilen "Kılık kıyafet raporu üniversitelerdeki türbanlı öğrencilere dağıtılacak" dedi

YÖK Başkanı Kemal Gürüz, 12 Mart 1998’de toplanan YÖK Genel Kurulu’nda kabul edilen ve önceki gün MGK’dan üç uzmanın da katıldığı "Rektörler Komitesi"nde görüşülen "Yükseköğretim Kurumlarında Kılık Kıyafet ile İlgili Mevzuat ve Hukuki Değerlendirmeler" başlıklı raporu üniversitelerdeki türbanlı öğrencilere dağıtacaklarını açıkladı.

Rektörler Komitesi toplantısını ve üniversitelerdeki türban olaylarını Milliyet’e değerlendiren Gürüz, türban konusunda taviz verilmeyeceğini ve rektörlerin mevcut yasaları uygulayacağını vurguladı. Gürüz, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu kararları, yasa ve yönetmeliklerden oluşan raporu türbanlı kızlara dağıtarak, onlara mevcut yasal düzenlemeleri anımsatacaklarını kaydetti.

Daha önce Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit DSP Grubu’nda yaptığı konuşmada, türban konusunda öğrencilerin ikna edileceğini açıklamıştı. Türban takanlar arasında özellikle ailesinden ayrı, kandırılmış bir kitlenin bulunduğuna dikkat çeken Gürüz de şu görüşleri dile getirdi:

"Bu öğrencilere yönelik eğitim vereceğiz. Onları psikologlar, sosyal hizmet uzmanları kanalıyla ikna etme yöntemine gideceğiz. Öğrencilere nasihat edilerek ikna etme yöntemiyle kandırılmış gençleri kazanmaya çalışacağız. 'Başörtüsüne zulmediliyor' diyerek Cumhuriyet’e kastedilmek isteniyor. Kampüslerin türban olaylarının arenası, platformu haline gelmesine izin vermeyeceğiz. Devrim yasalarına aykırı giyinen öğrenciler üniversitelere alınmayacak."

MÜTTEFİK KUVVETLERİ SEUL’E GİRDİLER

Londra 15 (Radyo) Birleşmiş Milletler Kuvvetleri’nin dün akşam Seul’e girdikleri Kore’deki Beşinci Amerikan Ordusu Genel Karargahı’ndan bildirilmiştir. Şehre evvela beş müttefik devriyesi girmiştir.

Müttefikler, Çin kızıllarının aralık sonu ve ocakta giriştikleri büyük taarruz neticesinde güneye doğru çekilirlerken 4 Ocak’ta Seul’ü terk etmişlerdi. Kızılların halen merkezi cepheden umumi ricat halinde oldukları bildirilmektedir.

8. ordunun bir sözcüsü demiştir ki: "Bu akşam güney Koreli devriyeler Seul şehrine girdiler ve şehirde kalacaklar."

Müttefikler, merkez cephesinde 38. arz dairesine 20 km mesafede bulunmaktadırlar. Amerikan Dış Bakanlığı sözcüsü, arz dairesinin geçilip geçilmemesi hakkında henüz bir karar verilmediğini, bu yolda karar alınmadan evvel Amerika’nın diğer batılı devletlerle istişarede bulunacağını bildirmiştir.

HATAY’DA TÜRK PARASI SEVİNCİ

Türk parası Hatay’ın resmi parası oldu

Antakya 14 – Millet Meclisi, B. Abdülgani Türkmen’in riyasetinde yaptığı toplantıda, hükümetin teklif ettiği, Türk parasının Hatay’ın resmi parası olarak kabulü hakkındaki kanun layihasını müzakere ve kabul etmiştir. Hatay’ın her tarafı büyük sevinç içindedir.

Haberekibi.com/ Emre Gül


Etiketler; #Basıntarihi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.