Süleyman Demirel istifa etti! Basın tarihinde bugün

Ordu ültimatom verdi, Demirel istifa etti. Bugün tarihte basına yansıyan bazı gelişmeler...

Süleyman Demirel istifa etti! Basın tarihinde bugün
12 Mart 2019 Salı 09:22

Silahlı Kuvvetler Sunay’a ve Meclislere muhtıra verdi

Genelkurmay Başkanı Orgnl. Tağmaç, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgnl. Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oraml. Celal Eyicioğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgnl. Muhsin Batur’un, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanlarına verdikleri muhtıranın tam metni şudur:

  1. Parlamento ve hükümet süregelen tutum, görüş ve icraatıyla yurdumuzu, anarşi, kardeş kavgası, sosyal ve ekonomik huzursuzluklar içine sokmuş, Atatürk’ün bize hedef verdiği uygarlık seviyesine ulaşmak ümidini kamuoyunda yitirmiş ve Anayasa’nın öngördüğü reformları tahakkuk ettirememiş olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, ağır bir tehlike içine düşürülmüştür.

  2. Türk milletinin ve sinesinden çıkan Silahlı Kuvvetleri’nin bu vahim ortam hakkında duyduğu üzüntü ve ümitsizliği giderecek çarelerin, partiler üstü bir anlayışla Meclislerimizce değerlendirilerek, mevcut anarşik durumu giderecek ve Anayasa’nın öngördüğü reformları Atatürkçü bir görüşle ele alacak ve İnkılap Kanunlarını uygulayacak kuvvetli ve inandırıcı bir hükümetin demokratik kurallar içinde teşkili zaruri görülmektedir.

  3. Bu husus süratle tahakkuk ettirilmediği takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri, kanunların kendisine vermiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamak görevini yerine getirerek, idareyi doğrudan doğruya üzerine almaya kararlıdır. Bilgilerinize…


Demirel istifa etti

Silahlı Kuvvetler muhtırasını Demirel, radyodan dört bakanla beraber duydu ve Kabineyi topladı

Demirel, Cumhurbaşkanı Sunay’a gönderdiği istifa mektubunda şöyle dedi: "Muhtıra ile anayasa ve hukuk devleti anlayışını bağdaştırmak mümkün değil."

Silahlı Kuvvetlerin "Hükümetin istifası, kuvvetli ve inandırıcı yeni bir hükümetin demokratik kurallarla kurulması, aksi halde silahlı kuvvetlerin idareyi ele almaya kararlı olduklarını" belirten muhtıranın saat 13:00’te Türkiye radyolarında okunmasından dört saat 18 dakika sonra Demirel hükümeti istifa etmiştir.

Demirel hükümetinin istifası Olağanüstü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda kararlaştırılmış ve istifa konusunda Cumhurbaşkanı’na şu mektup yazılmıştır:

"Cumhurbaşkanlığı yüce katına,                                                                                          

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları tarafından zat-ı devletlerinize, Cumhuriyet Senatosu Başkanlığı’na ve Millet Meclisi Başkanlığı’na tevdi edilip bugün saat 13:00’teki radyo haber bültenlerinde Türk kamuoyuna da duyurulan muhtıra ile Anayasa ve hukuk devleti anlayışını bağdaştırmak mümkün değildir.

Bu durum muvacehesinde hükümetin istifasını saygı ile arz ederim."                                                                                                                                            

Süleyman Demirel

Cumhurbaşkanı Sunay istifayı kabul etmiş, ancak yeni hükümetin teşkiline kadar Demirel’den göreve devam etmesini istemiştir.


İki görüş vardı…

Saat 14’ten 15:18’e kadar devam eden Bakanlar Kurulu toplantısında da iki görüş üzerinde durulmuştur…

         1.  Hemen istifa edelim

         2. İstifa etmeyelim, parlamentoya gidelim, güvenoyu isteyelim, parlamentoda düşmüş olursak daha demokratik olur.

Uzun süren toplantıda birinci görüş egemen olmuş ve kabine istifa kararını vermiştir.

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.