O Sadrazam’ın kemikleri Türkiye’ye böyle getirildi!

Demokrat Partili isim tabutu başında: “Bugün onun fani bakayasını kendisi ile birlikte memlekete hürriyet fikrini de boğmaya çalışan müstebidin(Abdülhamid’in) tahtından atılmasına uğraşan başka hürriyet ve vatan hizmeti kurbanlarının yanındaki hürmet mevkiine getirmiş bulunuyoruz. Bugün artık anavatanın kucağına kavuştun, açtığın yolda sadakatle yürüyeceğiz müsterih uyu, şad ol.” Açıklamasını yapmıştı…

O Sadrazam’ın kemikleri Türkiye’ye böyle getirildi!
26 Haziran 2019 Çarşamba 14:42

Osmanlı tarihinde, özellikle “Meşrutiyet” idaresi ve ilk anayasa olan “Kanun-u Esasi”nin ilan edilmesindeki rolü ile tanınan bir isimdi Mithat Paşa. Kendisinin de içinde yer aldığı bir cuntanın saray darbesiyle Sultan Abdülaziz’i tahttan indirdi ve V.Murad’ın kısa süreli saltanatı sonrasında, II. Abdülhamid’i, “Kanun-u Esasi” ve “Meşrutiyeti” ilan etmesi karşılığında destekledi. II. Abdülhamid tarafından sadrazamlığa getirilen Mithat Paşa, darbedeki rolü ve devlet üzerine artan etkinliği sebebiyle kısa süre sonra 1877’de azledilerek yurt dışına gönderildi. Bir yıl sonra ise affedilerek önce Suriye, ardından İzmir Valiliği’ne atandı.

Bu görevi sırasında Sultan Abdülaziz’e yapılan darbeyi ve öldürülmesi olayını araştırmak üzere Sultan II. Abdülhamid tarafından kurulan Yıldız Mahkemesi’nce tutuklandı. İstanbul’a getirilen Mithat Paşa, Mütercim Rüştü Paşa, Mahmut Celalettin Paşa’larla birlikte açık mahkemede yargılanarak idama mahkûm edildi. II. Abdülhamid bu karara rağmen cezayı sürgüne çevirdi. 6-7 Mayıs 1884’te resmi olarak “vücudunda çıkan çıbandan dolayı” öldüğü yazılan Mithat Paşa, Damat Mahmut Paşa ile birlikte muhalifi ve düşmanı olan devlet adamlarınca sürgün yeri Taif’te boğduruldu.

Taif’te bir kabristana gömülen Mithat Paşa, yaptığı reformlar, meşrutiyetin ilanındaki rolü ve cumhuriyet fikri sebebiyle, II. Meşrutiyet’le Cumhuriyeti ilan eden kadrolar tarafından “hürriyet kahramanı ve şehidi olarak görüldü. Bu itibarın bir göstergesi olarak Mithat Paşa’nın kemikleri, 67 yıl sonra Demokrat Parti Hükümeti zamanında Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın emriyle 25 Haziran 1951’de İstanbul’a getirildi.

Türkiye’nin Cidde Büyükelçiliği Müsteşarı Samim Yemişçioğlu’nun refakat ettiği Mithat Paşa’nın tabutu, “Aksu” adlı vapurla, 25 Haziran 1951’de Galata rıhtımına geldi. Burada İstanbul Valisi-Belediye Başkanı, Mithat Paşa’nın kızı ve ailesi, basın mensupları, askeri bir kıta, üniversite öğrencileri, Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet Partisi temsilcileriyle halk hazır bulunduğu halde askerler tarafından rıhtıma indirilen tabut, cenaze arabasına konularak Yıldız Sarayı Çadır Köşkü’ne götürüldü.

Tabut, başucunda büyük bir Türk bayrağı ve meşaleler yanan bir katafalkta konuldu. Halkın ziyaretine açılan tabutu görmek için gelenlere belediye otobüsü tahsis edildi. Mithat Paşa’nın kızı Emine Mesrure Hanım yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve İstanbul Valisine ve Cidde Büyükelçisi’ne teşekkürlerini sundu. Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı ve Milletvekili olan Mükerrem Sarol ise konuşmasında Mithat Paşa’nın nasıl öldürüldüğünü ve hürriyet fikrinin nasıl boğulmak istendiğini anlattıktan sonra: “Bugün onun fani bakayasını kendisi ile birlikte memlekete hürriyet fikrini de boğmaya çalışan müstebidin(Abdülhamid’in) tahtından atılmasına uğraşan başka hürriyet ve vatan hizmeti kurbanlarının yanındaki hürmet mevkiine getirmiş bulunuyoruz. Bugün artık anavatanın kucağına kavuştun, açtığın yolda sadakatle yürüyeceğiz müsterih uyu, şad ol.” açıklamasını yaptı.

26 Haziran 1951 Salı günü saat 11.00 de Şişli Meydanı’na getirilen tabut, top arabasına konuldu. Başta, Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve TBMM’yi temsilen bir heyet olmak üzere askeri ve mülki erkânın da katıldığı resmi bir devlet töreniyle Mithat Paşa’nın kemikleri, Abide-i Hürriyet Tepesi’nde hazırlanan kabre defnedildi. Bu münasebetle İstanbul Belediye Meclisi’nin aldığı bir kararla da 1947’de açılan İnönü Stadyumu’nun adı Mithatpaşa Stadyumu olarak değiştirildi.

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.