Milli Görüş'ün ilk partisini bu kararla kapatmışlardı!

Necmettin Erbakan'ın ilk partisi Milli Nizam, 48 yıl önce bu kararla kapatılmıştı...

Milli Görüş'ün ilk partisini bu kararla kapatmışlardı!
21 Mayıs 2019 Salı 13:04

Necmettin Erbakan, 14 Ekim 1969 tarihinde Konya'dan bağımsız milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bu dönemde, bir parti kurmak için çalışmalara başladı ve istişareler sonucunda 24 Ocak 1970 tarihinde Milli Nizam Partisi'ni kurdu. Milli Nizam Partisi, Adalet Partisi’nden istifa eden Hüsamettin Akmumcu ve Hüseyin Abbas Beylerin de katılımıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üç sandalyeye sahip oldu. Bu partiyle birlikte "Milli Görüş" düşüncesi siyaset sahnesine çıkmış oldu.

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını hedefleyen, sanayileşmesi ve kalkınması için çaba göstermeyi dava edinen Milli Nizam Partisi, 21 Mayıs 1971’de (48 yıl önce) bu "resmi gerekçeler" ve mahkeme kararıyla kapatıldı. Kapatma kararı bir gazetede "Erbakan, “MNP’yi sultanlar kurdu” dedi…" başlığıyla böyle karikatürize edildi.

Erbakan, “MNP’yi sultanlar kurdu” dedi…

Anayasa mahkemesi yaptığı toplantıda, Milli Nizam Partisi’nin kapatılmasına karar verdi. Partinin bütün malları hazineye intikal edeceği için, güvenlik kuvvetleri parti mallarına el koydu.

Mahkemenin oy birliği ile almış olduğu karar şöyleydi:

“Yazılacak gerekçeli kararda ayrıntılarıyla açıklanacağı üzere özellikle,

  1. Milli Nizam Partisi İzmir Gençlik Kolu Teşkilatı tarafından 1970 yılında 2 baskıda 15.000 adet bastırılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yazdığı 'İslam ve İlim' adlı, aynı teşkilat tarafından yine 1970 yılında 2 baskıda 10.000 adet bastırılan 'Basında Prof. Necmettin Erbakan' adlı ve yine aynı teşkilat tarafından 1971’de 20.000 adet bastırılan 'Prof. Necmettin Erbakan Mecliste Ortak Pazar' adlı kitaplar, parti genel idare heyetince birinci büyük kongreye sunulan faaliyet raporunun idare heyeti faaliyetleri başlıklı 'e' bölümünün e, f, g kesimlerinde çeşitli parti çalışmaları olarak gösterilmiş ve sözü geçen rapor, Milli Nizam Partisi’nin birinci büyük kongresi tutanağının 10, 13 ve 15. maddelerinin incelenmesinden anlaşıldığı üzere, partinin en yetkili organı olan büyük kongrece tasvip edilmek suretiyle 648 sayılı kanunun 111. maddesinin 2 sayılı bendinde yazılı işlemler niteliğini almış bulunduğu,
  2. Başkaca sözü geçen kongre tutanağının 7. maddesiyle kongrede okunduğu saptanan 'Milli Nizam Partisi Birinci Büyük Kongresi’nin Aziz Milletimize Beyannamesi' ve 'Nizam Ahdi' başlıklı belgeler ve aynı tutanağın 8. maddesinde 'ayakta kongre heyetince okunduğu' saptanan 'Milli Nizam Marşı'nın da aynı 11. maddenin 2 sayılı bendinde yazılı işlem belgelerden sayılması gerektiği,
  3. Yukarıda açıklanan belgelerle belli olan parti amaç ve faaliyetlerinin Anayasa’nın başlangıç kısmı 2, 19 ve 57. maddelerindeki ilkelere ve 648 sayılı kanunun 92 ve 94. maddelerine aykırı olduğu sonucuna varılmakla,

Milli Nizam Partisi’nin Anayasa’ya aykırı duruma düştüğüne ve bu nedenle de temelli kapatılmasına ve gereği 648 sayılı kanunun 115. maddesi uyarınca yapılmak üzere işbu kısa karar örneğinin başbakanlığa gönderilmesine, Anayasa’nın 19 ve 57. maddeleri 648 sayılı kanunun 11. maddesinin 2 sayılı bendi gereğince ve oybirliği ile karar verildi.”

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.