İsrail aslında 1776’da Amerika’da kuruldu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini kabul etmesi ve Yeni Filistin Devleti planı, ABD-İsrail arasındaki 'özel ilişki'yi akıllara getirdi. İşte ABD’nin İsrail’e olan kayıtsız-şartsız desteğinin nedeni…

İsrail aslında 1776’da Amerika’da kuruldu
12 Mayıs 2019 Pazar 11:50

David Ben-Gurion başkanlığında 14 Mayıs 1948’de Tel-Aviv’de toplanan Yahudi Milli Konseyi, Siyonist İsrail Devleti’nin kurulduğunu ilan etti. Amerika Birleşik Devletleri, bu devleti kuruluşundan 12 dakika sonra tanıdı. ABD’nin Siyonist İsrail Devleti’ni tanımasıyla başlayan iki devlet arasındaki “özel ilişki”, -kimi zaman yaşanan göstermelik gerilim ve yapılan eleştirilerle- günümüze kadar kayıtsız-şartsız bir destekle artarak devam etti.

ABD’nin 33. Başkanı Harry Salomon Truman ve David Ben-Gurion

ABD’nin Siyonist İsrail’e desteğinin sebepleri; kurulduğu dönemde Ortadoğu’da (Sovyet) Rusya etkisini sınırlamak ve bu bölgede müttefiklik ilişkisi kurabileceği güçlü bir devletin varlığını sağlamaya yönelikti. Bu sebeple “İsrail değerli bir dost ve müttefiktir” ifadesiyle özetlenebilecek ABD-İsrail ilişkileri, ABD’nin kuruluşundan itibaren Siyonist hedefleri gerçekleştirmek için sıkı bir şekilde sürdü. ABD-İsrail arasındaki “özel ilişki”nin asıl, gerçek ve değişmez nedeni ise hem iç hem de dış politikada Yahudilerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel desteğini almaktı. 

Son olarak Mart 2019’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun resmi ziyaret kapsamında gittiği İsrail’de ABD merkezli “Hristiyan Yayın Ağı” (CBN) televizyonuna verdiği röportajda, Washington-İsrail ilişkilerine dair açıklamalarında, sunucunun “Başkan Trump da Kraliçe Ester gibi Yahudileri İran tehdidinden kurtarmak için büyütülmüş olabilir mi?” şeklindeki sorusuna, “Tanrı Trump’ı Yahudileri kurtarmak için göndermiş olabilir. Bir Hristiyan olarak kesinlikle bunun mümkün olabileceğine inanıyorum.” şeklinde verdiği cevap, geçmişten günümüze ABD yönetimleri için bir prensip ve değer olarak kabul gördü.

Amerika Birleşik Devletleri’ni kuran üç kişinin Chicago’daki anıtı

Ortada ABD’nin ilk devlet başkanı George Washington, sağ ve solda Yahudi Bankerler Robert Morris ve Haym Salomon

Nitekim zengin doğal kaynaklara ve imkanlara sahip Amerika, daha kuruluş aşamasında Yahudilerin ilgi ve kontrolü altına girdi. Amerikan kolonilerinin İngiltere’ye karşı başlattığı mücadeleyi, Yahudi bankerler Robert Morris ve Haym Salomon finanse etti. Ekonomik gücü ellerinde tutan Yahudiler, Amerikan yönetim sistemi üzerinde, siyaset, istihbarat ve eğitim gibi pek çok alanda etkin bir yapı kurdu, ABD’yi iç ve dış politikada yönlendiren bir topluluk haline geldi. O kadar ki Yahudi lobisinin desteğini alamayan hiçbir devlet adamının görevinde yükselmesi hatta görevde kalabilmesi mümkün değildi. Bu sebeple ABD, her dönemde Siyonist hedefler doğrultusunda çalışan devlet adamları tarafından yönetildi. Uluslararası ilişkiler ve iç siyasette İsrail’in koruyucusu hatta İsrail’den sonra “ikinci bir İsrail” oldu. Bu durumu News Junkie Post Yazarı Liam Fox: “Eğer biri Amerika’nın İsrail’le olan ilişkisini sorgular ve İsrail ulusal ve dış politikasıyla aynı fikirde olmazsa, Anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) suçlamasıyla karşılaşır.” cümlesiyle özetlemekteydi.

ABD’nin 26. Başkanı Franklin Roosevelt’in danışmanı ve finansörü Stephan S. Wise, Filistin’de kurulması planlanan Yahudi Devleti için bir araya geldiği Siyonist milyarderlerle

ABD’nin 39. Başkanı Jimmy Carter, başında Yahudi takkesiyle dua ederken

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim Çaycı - 8 ay önce
eline sağlık üstad..