Ezan düşmanlığı büyüdü! Arapça ezan okuyanlara hapis cezası

Arapça Ezan” okuyacak olanların idam edilebileceği bile dillendirilmişti. Evkaf-Vakıflar İdaresi, Türkçe Ezan işini daha sıkı bir takibe başlamış, müftülüklere gereken emirler verilmiş, Türkçe Ezan okumayan müezzinlerin görevlerine son verileceği söylenmişti.

Ezan düşmanlığı büyüdü! Arapça ezan okuyanlara hapis cezası
11 Mart 2019 Pazartesi 09:40

1 Şubat 1933’te, Bursa’da “Türkçe Ezan” uygulamasına karşı çıkan 30 kişilik bir grup, Ulu Camii önünde protestoda bulunmuştu. Protesto sırasında cemaatten iki kişinin  “Ezan” ve “Kamet”i Arapça okumalarına bir polis memurunun müdahale etmesi üzerine , “Bu nedir yahu? Yahudiler havralarında, Hristiyanlar kiliselerinde serbestçe ayin yaparlarken neden bizi böyle kanunsuz tazyik ediyorlar? Gidip derdimizi anlatalım!” diye tepki gösterilmiş, ardından da topluca Evkaf-Vakıflar Müdürlüğü’ne gidilmişti. Evkaf Müdürü’nün, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Evkaf Umum Müdürlüğü’nün-Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün emirlerini çiğnemek gücüne sahip olmadığı” şeklindeki cevabı üzerine protestocular, hükümet dairesine gitmek istemişlerse de polis tarafından dağıtılmışlar ve içlerinden bazıları yakalanarak soruşturma başlatılmıştı. Hatta bu kişilerin Cumhuriyet Adliyesi’nin pençesinden kurtulamayacakları söylenmişti.

Bursa’da olayların patlak vermesi üzerine, Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi, 4 Şubat 1933 tarihinde bütün müftülüklere bir genelge göndererek “en ufak bir muhalefete kalkışacakların kesin ve şiddetli cezaya uğrayacaklarını” bildirmişti.

Bu arada Bursa’daki olaylarla ilgili soruşturma genişletilerek, tutuklananların sayısı artmış, basın da bu sürece destek vererek gergin ortamdan istifadeyle zorlayıcı tedbirlere başvurulmaya başlanmıştı. Öyle ki “Arapça Ezan” okuyacak olanların idam edilebileceği bile dillendirilmişti. Evkaf-Vakıflar İdaresi, Türkçe Ezan işini daha sıkı bir takibe başlamış, müftülüklere gereken emirler verilmiş, Türkçe Ezan okumayan müezzinlerin görevlerine son verileceği söylenmişti.

“Arapça Ezan” okuduğu tespit edilen müezzin ve imamlar da tek tek tutuklanmaya başlanmıştı. Tüm bu işlemler yapılırken hiçbir yasal dayanak ve kanun da yoktu. Konuyla ilgili yasal dayanak, 2 Haziran 1941 tarihinde Ceza Kanunu’nun 526. maddesine yapılan bir ilaveyle “Arapça Ezan ve Kamet okuyanlara” 3 aya kadar hapis veya 10 liradan 200 liraya kadar hafif para cezası getirilmişti.

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.