Cumhuriyet’in ilk “1 Mayıs İşçi Bayramı” böyle kutlanmış!

95 yıl önceki kutlamalara dair haberler Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde böyle yer almıştı…

Cumhuriyet’in ilk “1 Mayıs İşçi Bayramı” böyle kutlanmış!
01 Mayıs 2019 Çarşamba 13:51

İmalat-ı Harbiye İşçileri

1 Mayıs İşçi Bayramı, Milli Mücadele döneminde “Amele Bayramı” adıyla anılmaktaydı. Bu dönemde artmaya başlayan Sovyet Rusya ile ilişkiler çerçevesinde resmi katılımlı kutlamalar yapıldı. Cumhuriyet’in ilanından sonraki ilk “1 Mayıs” kutlamaları ise 1924’te, önceden ilan edilen bir program çerçevesinde gerçekleştirildi. İşte, 95 yıl önce yapılan ilk “1 Mayıs İşçi Bayramı” kutlama programı ve yaşananlar, Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin sayfalarında böyle yer aldı.

1 Mayıs 1924 Hakimiyet-i Milliye Gazetesi

"1 Mayıs Amele Bayramı Programı

1- 1 Mayıs günü Ankara’da mevcut işçilerin iştirakiyle (katılımıyla) Cebeci’de mezkur (bahsi geçen) günü tes’id (kutlama) maksadıyla içtima edilecektir (miting yapılacaktır).

2- Mahall-i içtimada (miting alanında) arkadaşlar arasında hitabelerde bulunulacaktır.

3- İçtima (miting) zevali (öğleden önce) saat on birde icra edilecektir (yapılacaktır).

4- Bade’l-içtima (mitingten sonra) heyet-i umumiyye (katılımcılar) Büyük Millet Meclisi binası önünde Cumhuriyetimize işçi selam ve ihtiramlarını (hürmetlerini) iblağ edecektir (iletecektir).

5- Bilahare alay (mitinge katılanlar), Mekteb-i Sanayi nam mahalde (adlı yerde) dağılacaktır.

6- Mezkur günde hasta kasası menfaatine işçiler beyninde (arasında) rozet tevzi edilecektir (dağıtılacaktır).

7- Alayın (mitinge katılanların) intizamını muhafaza hususunu heyet-i tertibiyye deruhte edecektir (tertip komitesi üstlenecektir).

8- Gecesi de hasta kasası menfaatine milli sinemada (Kabus) nam piyes irae edilecek (sunulacak) ve müsamereye nihayet verilecektir.

Heyet-i Tertibiyye Reisi İmalat-ı Harbiye’den                                        Heyet-i Tertibiyye’den

Fehmi Usta                                                                                             Mehmed Ali Usta"

3 Mayıs 1924 Hakimiyet-i Milliye Gazetesi

"Bir Mayıs Amele Bayramı

Dün Bir Mayıs Amele Bayramı idi. Bu münasebetle Ankara’da mevcut işçilerin iştirakiyle (katılımıyla) Cebeci’de bir içtima (miting) akdedilerek nutuklar irad olunmuş (konuşmalar yapılmış) ve saat bire doğru işçiler önlerinde mızıka (bando) ve polisler olduğu halde ve hususi bayraklarıyla Büyük Millet Meclisi önüne gelmişler ve burada tevakkuf olunarak (durulup) işçilerden bir zat tarafından Meclis’e karşı bir hitabe irad edilmiş ve Türkiye işçilerinin bütün dünya işçileri gibi bu günü tes’id eyledikleri (kutladıkları) ve Türk işçilerinin mürteci kuvvetlere hiçbir zaman alet olamayacağı söylenerek hariçten gelecek olan ecnebi (yabancı) sermayeler karşısında Türk işçilerinin himayesini ve bunun için de Amele Kanunu’nun sür’at-i intacı (acilen çıkarılması) talep ve rica olunarak yine mızıkanın iştirakiyle (bando eşliğinde) Sanayi Mektebi civarında içtimaa (mitinge) nihayet verilmiştir. Gece hasta kasası menfaatine milli sinemada (Kabus) nam piyes irae edilecektir (sunulacaktır)."

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim Çaycı - 11 ay önce
Eline sağlık üstad..