Bu küçük geminin başarısı İngiltere’yi sarsmıştı!

104 yıl önce 13 Mayıs 1915’te Muavenet-i Milliye Muhribi, İngiliz Zırhlısı Goliath’ı torpidoyla batırmış, bu olay İngiltere’de "Davut, sallama sapanla taş attı, dev Goliath'ı başından vurdu" sözleriyle haberleşirken, Osmanlı basınında ise böyle yer almıştı…

Bu küçük geminin başarısı İngiltere’yi sarsmıştı!
13 Mayıs 2019 Pazartesi 10:46

İtilaf Devletleri, 18 Mart 1915’te yaptıkları deniz harekatının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yeni planlar üzerinde çalışmaya başladı. Yenilgiye rağmen Çanakkale’nin denizden geçilerek İstanbul’un işgal edilmesi görüşü savunulmaktaydı. Bunun için denizaltıların kullanılması kararı verildi ve birkaç sonuçsuz girişim de yapıldı. 

Bu sırada Gelibolu’nun Morto Koyu’na demir atmış iki İngiliz zırhlısı, tabyalarımızı bombardıman etmekteydi. Bu zırhlılar Cornwallis ve Goliath’tı. Bunlardan Goliath, 104 yıl önce 13 Mayıs 1915’te Muavenet-i Milliye adlı muhribimiz tarafından torpillenerek batırıldı.

Büyüklük ve güç bakımından Cornwallis ve Goliath zırhlılarının yarısı kadar bile etmeyen bu küçük muhribin başarısı, İngiltere’de şok etkisi yaptı. Haberin İngiltere’ye ulaşmasıyla birlikte önce İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Fisher, iki gün sonra da Denizcilik Bakanı Winston Churchill görevinden istifa etti. Winston Churchill'in “Çanakkale'yi denizden geçme” görüşü de rafa kalktı.

Muavenet-i Milliye’nin Komutanı Yüzbaşı Ahmet Bey

İkdam Gazetesi / Numara:6551

(Muavenet-i Milliye)mizin Zaferi

Evvelki sabah Morto Limanı’nda (Muavenet-i Milliye) torpido muhribimiz (savaş gemimiz) tarafından batırıldığı dünkü tebliğ-i resmide izah edilen ve keyfiyet-i garkı (battığı) İngiliz Bahriye Nazırı (Churchill) tarafından Avam Kamarası’nda resmen itiraf olunan İngiltere’nin: (Goliath) Zırhlısı

[1898 senesinde inşa edilmiş olan bu zırhlının hacmi 13.160 ton olup makineleri 13.900 beygir kuvvetinde ve sürati on dokuz mildir. Bu büyük zırhlı derununda (içinde) 305 milimetrelik dört, 152 milimetrelik on iki, 26 milimetrelik on iki, 47 milimetrelik altı top mevcuttur.]

Tebliğ-i Resmi

2- Dün sabah (Morto) Limanı’nda batırılan zırhlı Goliath namında İngiliz zırhlısıdır. Mürettebatından kısm-ı azamı (tamamına yakını) boğulmuştur. Bu muzafferiyet Muavenet-i Milliye Muhribi tarafından kazanılmıştır. Vazifelerini muvaffakiyetle ifa (yerine getiren) ve salimen avdet eden (dönen) bu bir kısım donanmamız birçok düşman torpidoları tarafından şiddetle takip olunmuşlarsa da sahil bataryalarımızın müessir (etkili) ateşleri altında işbu düşman torpidoları çekilmeye mecbur olmuşlardır.

Bu esnada düşman torpidoları arasında şedid (şiddetli) üç büyük iştial (alev) gürültüleri işitilmiştir. Anadolu sahilindeki bataryalarımız Seddülbahir’deki düşman iskeleleriyle ordugahlarına tesirli ateşler etmektedir. Bu ateşlerden o civarda büyük bir iştial husule gelmiştir (oluşmuştur).

28 Nisan’da bu bataryalarımıza neticesiz ateş etmekte olan Fransız (Charles Martel) Zırhlısı’na iki isabet vaki olmuştur (gerçekleşmiştir).

Haberekibi.com/ Emre Gül

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim Çaycı - 4 ay önce
Şahaneymiş...