SAĞLIK HABERLERİ
Oruç tutanlar dikkat! Her yıl 200 bin kişi...
10 Mayıs 2019, 13:46 0
Oruç tutanlar dikkat! Her yıl 200 bin kişi...
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yakup Krespi, ramazan ayında inme ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Krespi, inmenin doğru ve erken müdahale ile tedavi edilebileceğini belirterek, “Ramazan’da ağır yemekler kalp krizi ve inme riskini arttırabilir. Uykusuzluk ve uyku apnesi de inmeyi etkileyen faktörler arsında gösterilir. Uyku apnesi olanlarda ani damar tıkanması veya beyin felci geçirme ihtimali dört kat artmaktadır” dedi.
Türkiye’deki erkeklerin yüzde 24’ü obez
10 Mayıs 2019, 11:45 0
Türkiye’deki erkeklerin yüzde 24’ü obez
Dünya üzerinde farklı ülkelerdeki erkeklerin obezite oranları belli olurken, Türkiye’deki erkeklerin yüzde 24’ünün obez olduğu görüldü.
İngiliz turistin organları umut oldu
10 Mayıs 2019, 07:30 0
İngiliz turistin organları umut oldu
Marmaris'te kalp krizi geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen İngiliz turistin organları 3 kişiye nakledilecek
Oruç tutarken vücudumuzda neler oluyor?
08 Mayıs 2019, 15:35 0
Oruç tutarken vücudumuzda neler oluyor?
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Orucun farz olunmasının yanısıra insan sağlığına da faydaları bulunuyor. Peki oruç tutmak sağlığı nasıl etkiler? İşte ayrıntılar…
Kimler oruç tutmamalı?
06 Mayıs 2019, 12:38 0
Kimler oruç tutmamalı?
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kamil Başköy, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen diyabet hastalarını uyardı. Başköy, "Açlık kan şekeri 150 ile 300 mg/dl arasında olan, 3 aylık şeker ortalamaları yüzde 8 ile 10 arasındaki hastalar, göz, böbrek ve sinir sisteminde ciddi bozukluklar yaşayanlar yüksek risk grubundadır. Bu hastalara oruç tutmalarını önermiyoruz" dedi.
Sahurda iki bardak kefir içerseniz...
05 Mayıs 2019, 17:14 0
Sahurda iki bardak kefir içerseniz...
Ramazan ayında çoğu kişi susuzluğunu gidermek için iftar ya da sahurda bazı besinler tüketmeye çalışır. Uzmanlar bu konuda Ramazan ayını daha rahat geçirmek için bazı besinler ve önerilerde bulunur. Peki Ramazanda susuzluğa iyi gelen besinler nelerdir? Özellikle sahurda iki bardak kefir içerseniz ne olur? Sizler için bu konuları ele aldık.
Uzmanlardan Ramazan için “üç öğün iftar“ önerisi
05 Mayıs 2019, 13:12 0
Uzmanlardan Ramazan için “üç öğün iftar“ önerisi
Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Maria Tanoğlu: "Ramazan ayında sıkça görülen hazımsızlık, şişkinlik, kilo alma gibi problemlerin giderilmesi için iftar, ön iftar, akşam yemeği ve ara öğün olacak şekilde üç öğün olarak planlanabilir" dedi.
Ali Palabıyık hakkında takipsizlik kararı
04 Mayıs 2019, 11:30 0
Ali Palabıyık hakkında takipsizlik kararı
Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde hakem olarak görev yapan Ali Palabıyık hakkında şikayet üzerine “görevi kötüye kullanma” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında takipsizlik kararı verildi.
Uzmanından ’Sahuru vaktinde yapın’ uyarısı
04 Mayıs 2019, 11:10 0
Uzmanından ’Sahuru vaktinde yapın’ uyarısı
Ramazan ayında, iftar ve sahurdan oluşacak iki ana öğünde sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlatan diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz, gün içinde fazla yorulmamak ve enerji kaybının yaşanmaması için yatmadan yemek yerine, sahura kalkarak beslenmenin yapılması gerektiğini söyledi. Sahurda yapılan yanlışlardan bir tanesinin de siyah çay tüketimi olduğunu kaydeden Eryılmaz, "Siyah çay içmek yerine yoğurt, ayran gibi hem sıvı hem de içinizi ferahlatacak besinler tüketmeniz gün içerisinde daha dinç kalmanıza yardımcı olacaktır" dedi.
Ramazan’da nasıl sağlıklı beslenilir?
03 Mayıs 2019, 15:05 0
Ramazan’da nasıl sağlıklı beslenilir?
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Diyetisyeni Betül Çiçek, Ramazan’da en önemli öğünün sahur olduğunu belirterek, "Ramazan ayında en çok dikkat etmemiz gereken şey öğünlerde yemekleri iyice çiğneyerek yavaş yavaş yemek. İftardan yaklaşık 1 saat sonra yürüyüş de faydalı olur” dedi.