Mağdurlara çare aranıyor! Gündem nafaka...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığınca gerçekleştirilecek "Gündem Buluşmaları"nın ilk toplantısında, "nafaka sistemi" ele alındı. Son yılların en çok tartışılan konularından biri olan süresiz nafaka, birçok ilginç davalarıyla haberlere konu oldu. Peki, konunun uzmanı ne diyor? Nasıl bir çözüm öneriyor? Detaylar haberimizde…

Mağdurlara çare aranıyor! Gündem nafaka...
30 Ekim 2018 Salı 16:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, "100 Günlük İcraat Programı"nda yer alan 'süresiz nafaka' son dönemlerde sıklıkla dile getirilen eleştiriler sebebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı işbirliğinde mercek altına alındı.

İlginç davalarla da gündeme gelen nafakadan faydalanmak isteyen bazı kadınlar, sigortasız çalışıyor, gayrimeşru ya da sadece dini nikah kıyarak evleniyor. Nafakayı ödemeyemediği için hapis yatan hatta intihara kadar sürüklenen kişiler de haberlere konu oldu. Avukat İbrahim Ethem Erçakır gündeme gelen nafaka hakkında yaptığı açıklamalarda öncelikle toplumun 'ahlak ve maneviyat'ına dikkat çekti.

MEVCUT YASA NE DİYOR?

Aile Mahkemesinin bağladığı tedbir nafakası ve yoksulluk nafakası adı altında ihtiyacı olan ve mağdur tarafa bir nafaka bağlanıyor. Şu an mevcut yasalara göre nafakayı iptal davası açıpta , nafakayı iptal edecek bir neden olmadığı müddetçe tedbir nafakası mahkeme boyunca, yoksulluk nafakasının ise ömür boyu ödenmesinin gerektiğini belirtti.

HER YIL ARTIYOR

Av.Erçakır, Yargıtay Kararına göre, nafaka hükmü tüfe oranında her yıl artmakta olduğunu söyledi.’’Örneğin; memur maaşları veya enflasyon durumuna göre artan nafakayı ödemek zorunda kalan vatandaşlar var’’

TOPLUMUN SORUNU AHLAK VE MANEVİYAT

Süresiz nafaka taleplerinde; erkekler çeşitli yollarla ödeme yükümlülüğünden kaçınmaya veya gelir durumunu düşük gösterip az miktarda nafaka ödeyebildiklerine dikkat çeken Av. Erçakır, ‘‘Rahmetli Erbakan Hocamız ‘ahlak ve maneviyat’ derdi. Toplumdaki ahlak çürüdüğü zaman, birçok sorunların oluşmasına zemin hazırlıyor’’ dedi.

Toplumdaki kadınların son zamanlarda zenginliğe ve tüketime özentiliğinin arttığını görüyoruz. Bilinçaltına, birçok dizi ve filmed, yeme içmeden, reklamlara kadar hep talepkarlık tüketim çılgınlığı, gösteriş aşılanıyor. Bu durumlara özenen bazılarının nafaka hakkını kötüye kullanılabildiğini açıkladı.

‘Çok Çeşitli Toplumsal Sorunlar, Travmalar Oluşturuyor’’

Toplumsal Bir Travma…

Toplumda bir yara, bir kanser…

Kayıt dışı ekonomi, sigortasız çalışmak, adres değişikliği gibi durumlarla nafaka ödememeye yönelenlerin olduğunu söyleyen Av. İbrahim Ethem Erçakır, boşanmaların çoğalmasıyla kayıt dışı ekonominin artmasına sebep olduğunu, sigortası olmayan vatandaşın; iş kazası, emeklilik hakkından faydalanamadığı gibi kişide travma etkisi oluştuğunu söyledi.

Toplumdaki bir diğer sorun ise; genelde kadının, özelde erkeğin de kadından aşırı maddi beklentisi…

Bu tür aşırı maddi beklentiler yüzünden boşanmalar oluyor.

Boşanmaların çoğunda haksız nafakalar ortaya çıkabiliyor.

Haksız nafakalarda insanlar ekonomi ve sosyal açıdan demoralize oluyorlar…

Sosyal inceleme uzmanları ile pedagogların, hakimlerin, nafaka ve tazminat konularını derinliğine araştırıp, somut delillerle olayların gerçek yönünü görüp, nafakanın ve tazminatların bağlanmasına karar vermeleri gerekir.

ENGEL YOK! GECİKME VAR...

Çiftlerde boşanma sürecinde nafakadan dolayı boşanmamazlığın olmadığını belirten Av. Erçakır: ‘‘taraflar arasında boşanma kararı için erteleme oluyor, böylelikle nafaka engel olmuyor sadece geciktiriyor. Bu da aslında daha büyük sorunlara neden olabiliyor’’ dedi.

Nafakayı Ödeyemeyen Hangi Sorunlarla Karşı Karşıya Kalıyor?

3 ay üst üste ödenmeyen nafaka için İcra Ceza Mahkemesinden tazyik hapis kararı çıkar. Ve bu ceza paraya çevrilip ertelenemez. Nafaka ödeninceye kadar hapis cezası uygulanır.

Böyle durumlar nafaka ödeyemeyenler için farklı bir sorun doğurur; cezaevine giren vatandaş üç ay çalışmayıp, para kazanamaz. Üstelik cezası bittikten sonra da nafakayı ödemeye devam etmesi gerekir.

Nafaka ile yükümlü olan taraf 2 türlü mağduriyet yaşar. Bu mağduriyeti yaşayan erkekler kadınlara şiddet uygulamaya yönelir. Sonucunda kadın cinayetleri ortaya çıkar.

İntihar eden bile var!

Hapis tehditlerinin insanları suça yönlendirdiğini söyleyen Av. Erçakır, ‘‘Mağdur olan kişi ülkesinden kaçmak durumunda kalıyor, mülteci konumuna düşüyor, ailesinden uzak kalıyor…

Nafaka ödememek için çeşitli yollara veya şiddete başvuruyor. Hapisten çıkan vatandaş kin ve öfke ile dolup hukuk dışı işlere bulaşabiliyor.

Nafaka o kadar ağır geliyor ki! intihar ile sonuçlanan bile var’’ dedi.

Bakanlığın nafaka mağduriyetini masaya yatırdığı bugünlerde, hepimizin elini taşın altına koymamız gerektiğini vurgulayan Avukat İbrahim Ethem Erçakır, toplumun bu konuda eğitilmesi gerektiğini ve tek bir bakanlığın çözebileceği bir sorun olmadığını belirtti.

Aile eğitim uzmanları, sosyologlar, psikologlar, ve tecrübeli avukatlar ve aile hakimlerinden oluşan bir heyet tarafından uzun müzakereler sonucu madde madde kanun düzenlemeleri meclise sunulmalı.

‘Mehir Yuvaların Yıkılmasını Engeller’

‘Günümüz konuları geçmişteki İslami ve örfi hukuka göre çok zayıf ve yetersiz kalıyor. İslamda ki mehir senedi; imam ve şahitler huzurunda dini nikah kıyılırken bir mehir senedi yapılır. Kadın hakları, nafaka miktarı belirlenir. Kadın elindeki evrakla kendini güvende erkek ise sorumlulukta hisseder. Bu bağlayıcı sözleşme, yuvaların yıkılmasının engeller.’’

Gençler Evliliği Bilmiyor!

Toplumun mehir senedini bilmemesi ve medeni hukukta yer almadığını belirten Av. Erçakır, ‘evlilik sözleşmesi adı altında bir belge yapılıyor lakin tarafların imzası şahitler olmayınca tek başına bağlayıcı ve yeterli olmuyor ve aile hukukunda yeri yok, belki borçlar kanunu ile devreye alınabiliyor.

Bu mehir senedinin yürürlüğe girmesi, topluma bunun öğretilmesi gerekiyor. Genel de Resmi nikahtan sonra İslama uygun nikahta kıyılıyor. Fakat yeterli bilgisi olmayan , sözde imamlar taraflara hak ve yükümlülüklerini anlatmıyor. Anne ve babaların, İslam Alimlerinin v.b. toplum önderlerinin evlenecek çocuklara bunları öğretmesi gerekiyor. Gençler aile olmanın ve evliliğin sorumluluğunu bilmiyorlar. Haklarını ve görevlerini , karşılıklı sevgi ve saygıyı bilmiyorlar. Diğergamlığı bilmiyorlar, Egoist davranıyorlar. Evlilik ve boşanma sürecinde sabırlı davranmaları gerekiyor’ dedi.

Erkek ve Kadın Çocuklarına Bakacak!

‘Nafakanın çözümü, erkeğin boşandıktan sonra eşine belli bir müddet nafaka ödemesidir’ diyen Av. Erçakır şöyle devam etti: ‘'Çocuklara nafaka hem anneden hemde babadan düşer buna işfirak nafakası denir. Kadının bir veya birden fazla çocuğunun olması ve onlara bakıyor olması iştirak nafakası için yeterli ve geçerli bir sebeptir.’

Haberekibi.com / Safiye Kılıçoğlu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet TURGUT - 6 ay önce
Eski eşe on yıldır nafaka ödemekten okulumdaki ve günlük hayatımdaki hiç bir sosyal etkinliğe katılamıyorum. Ben de insanım benim de yaşamaya hakkım var. Nafaka süreli olmalıdır.
Avatar
İsmet TURGUT - 6 ay önce
Eski eşe on yıldır nafaka ödemekten ikinci Yuvam Sarsılıyor Nafaka ödediğim eski eş kadında şimdiki eşim kadın değilmi? Dayanacak gücümüz kalmadı artık.Ömür boyu nafaka mı olur? Nafaka süreli olmalıdır
Avatar
İsmet TURGUT - 6 ay önce
Eski eşe on yıldır aylık 1050tl nafaka ödüyorum. 66.000TL mal paylaşımından ödedim. Kim mağdur acaba? Ömür boyu borç mu olur? Nafaka ödediğim eski eş lise mezunu sağlıklı ve genç.Kendine bakması ve çalışabilmesi için bunlar yetmez mi? Eski eşi ben mi dünyaya getirdim ki ömür boyu ben bakayım? Nafaka süreli olmalıdır. Eski eşe ömür boyu nafaka ödemek erkeğin geleceğine özgürlüğüne yaşamına huzuruna umutlarına mutluluğuna vurulan prangadır.Ömür boyu nafaka mı olur?
Avatar
İsmet TURGUT - 6 ay önce
Eski eşe ömür boyu nafaka ödemek hangi dinde imanda adalette medeniyette ülkede vardır? Nafaka süreli olmalıdır. Allah ım kabusumuz olan insan gibi yaşamaya engel olan ikinci yuvaların yıkılmasına sebep olan SÜRESİZ NAFAKA Belasından kurtulmamıza vesile olacak olan insanların dualarını kabul et ve onlardan razı ol. SÜRESİZ NAFAKA Türk aile yapısına konulmuş bir dinamittir. Yuva yıkan bu yasa acilen kaldırılmalıdır. Bu yasa yerine hakkaniyetli süreli nafaka yasası getirilmelidir
Avatar
Ahmet Cicek - 6 ay önce
Nafaka insanlık suçudur kul hakkıdır süresiz nafaka kaldırılsın nafaka yüzünden hapis cezası kaldırılsın süresiz nafaka adil değildir