Müslümanlık ve Ruhsuz Androidizm


Cevdet Tellioğlu

Cevdet Tellioğlu

16 Ocak 2019, 10:57

Materyalizmi, sadece komünizm felsefesi sanırdık geçmiş yaşlarda… Oysa ki, ruhlara kadar işlemiş. Geçmişten geleceğe. 

Kabulünde, sigara dumanının ardında yaşayanlar ile şişelerin kalınlaştıran görüntülerinde yaşayanların farkı varmış gibi duruyor. Oysa ki yok. Yok bir farkı. Birisi inançlarının belirlediği çizgilerin arasında yaşıyor materyalizmi, diğeri ise ideolojisinin.

Anlamak. Anlaşılmak. Anlaşılmaya payanda olmak. Manasız bir yapı gibi. Gereksiz kelimeler gibi. Ulaşılması gereken, ulaşıldığında yok olan bir ülkü gibi. 

Her kavram, bu çağın gereği gibi, iç içe girift bilmecenin ipuçlarını taşıyor sanıyorsunuz. 

A noktasından B noktasına ulaştıran karışıklığı çözdüğünüzde, berrakça ortaya çıkmakta sandıklarınızın, yanlış olmadığı.  

Troçki demiş ya, “kapitalizm kazanına sosyalizmi at, kaynat kaynat komünizm çıksın” diye. Demiş de o da yanılmış çağı okumakta. 

O da bilememiş, hepsinin iletişim kazanında karıldığını. Bilememiş, İslam ya da Hristiyanlık müdavimleri dahi, materyalistlerinin oluşacağını. Bilememiş, ruhsuzluğun, materyalizmi asıl yüceltecek bir değer olduğunu. 

Ruhsuzlaştıkça, sekülerizm çarkının nasıl ezdiğini. Ona yapışanların, materyalizmi kendi düşüncesi ile nasıl özdeşleştirdiğini. Ruhsuzluğun nasıl tüm düşünceleri tarumar ettiğini, bilememiş.

Adım adım, insanların bir yana, insanlığın bu ruhsuz akıma nasıl kanal kazdığını anlamaktan, anlaşılır olmak istemekten nasıl uzaklaştığını, insanlığın, bilememiş.

Müslüman, “inançlara uygun mu, yeter” diyerek, ruhsuz materyalizme nasıl destek ve payanda olduğunu anlamaz oldu. 

Bereketi var edenin, anlayışı var edenin, dostluğu, kardeşliği var edenin, o ruh olduğunu, o ruh olmazsa, kuralların salt içi boş eylemler oluşturacağını, anlamaz oldu.

Anlamaz oldu, bu sistemin nasıl yok edeceğini, değerlerin ruhunu. 

Ve bu onların başarısıdır. 

Yok ettikleri “ruhların anlayışı” ile, anlayışlı ruhları, yok ettiler. 

Yok ettiler ve her şey madde oldu yine, tıpkı varoluştaki gibi. Oysa ki, “önce bir toz bulutu yaratıldı.” Safhasını çoktan geçmiş ve ruhlarımızı donatmıştık, inançlarımızın ruhu ile.

Ne inanmış olanda ne de inanca karşı duranda ruh bıraktılar materyalist anlayıştan öte. Artık, kurala uygun ise yeterli görülmüş, örf önemsiz olmuş, bakışlar önemsiz, anlayışlar önemsiz, üzüntüler, yıkıntılar önemsiz olmuş. 

Androidler hakim olmadan yaşama, ruhsuz androidizme hazırlanmış ortam. 

Dünya, ruhların öldürülmesi ile oluşturduğu, “öldürülmüş ruhlar” nezdinde, hareket veriyor androidlere. 

Kuralları gösterecekler, kurallara uyacaklar, yorum yapsa da ruhsuz dünyanın, öldürülmüş ruhları ile ortaklaşa, işlem tamam diyecekler. 

Tamam diyecekler “tanrıların arabaları”na binerek, sanal gerçeklikle gerçeğe meydan okuyarak, yeni dünyayı oluşturacaklar. 

En azından niyet...

Oysa, kural ruhsuz ise, yeni bir başlangıcın, yeni bir varoluşun, yeni bir doğuşun muştusuna gebe olmuştur hep insanlık.

Kapkara karanlık ve doğuş…

Uyan Müslüman, gark edildiğin androidizm uykusundan uyan, ruhunu kuşan yeniden, sen kuşan ki, kavramlar kuşansın, kelimeler kuşansın, yaşam kuşansın, ölüm kuşansın. 

Muhtaç sensin, ihtiyaç senin. 

Yoksa, Sensiz yeniden diriliş için, 

O’na ne eksik! 

“Yol Onun, varlık O’nun gerisi hep angarya…”

Yeniden Sakarya.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.