Tarihin sıfır noktası: GÖBEKLİTEPE

2019'un 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesiyle dünyanın gözü Şanlıurfa’ya çevirdi. Dünya’daki ilk ibadet yeri olması, gizemi çözüldükçe insanlığı şaşırtmaya devam edecek gibi görünmekte. Tarihi sil baştan yazdıran keşif; Göbeklitepe’yi sizler için derinlemesine inceledik...

24 Nisan 2019 Çarşamba 10:02

Hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda insanın akın ettiği, 2019 yılının adını almasıyla bir hayli dikkatleri üzerine çeken Göbeklitepe’de idik. Burası Şanlıurfa’ya 18 kilometre mesafede. Fırat nehri güneyinde, Harran Ovası’nı kuzeyde sınırlayan uzun bir yükseltiler bölgesinde, görüş ve manzaraya hâkim konumda…

İNSANLIK TARİHİNİ YENİDEN YAZDIRACAK! 

Göbeklitepe, adını bölgede bulunan taş yatır mezardan alıyor. Yaklaşık 25 senedir kazılarına devam edilen Göbeklitepe, bu yıl Türkiye kültür turizminin devlet nezdindeki ilgi odağı oldu. 

UNESCO ‘DÜNYA KÜLTÜR MİRASI’ LİSTESİNDE

UNESCO tarafından da ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınan bu arkeolojik bölge 12 futbol sahası büyüklüğünde. Günümüzden yaklaşık 11.600 yıl öncesinde hiçbir araç gereç yokken devasa taşlarla inşa edilmiş.Taşlar üzerinde yer alan şekillerle de hayranlık uyandıran bir miras.

‘T’ biçimli dikilitaş yapıları ilk göze çarpan kolonlardan... Dikilitaşlar, birbirine paralel iki adet yapıyı buluştururken, bunlar birer yatay ve dikey kolon / kütleden oluşuyor ve yükseklikleri ise beş metreye ulaşıyor. Bunu çevreleyen duvarın çeperlerinde ise, sayıları 10 ilâ 12 adet olmak üzere, merkezî konumda olan ve olmayan benzer yapıya / kolona daha rastlanabiliyor. Taşların ‘antropomorfik’ olarak nitelendiği bölgede bu anlamda 1,5 ile 5 metre boyları arasında değişen 100 dolayında dikilitaşın bulunduğu biliniyor.  Bu taşlarda, sürüngenlerden kuşlara, tilkilerden, boğalara, yaban domuzlarından, turna, leylek, çöl varanı, örümcek, akrep, yılan, yaban koyunu ve kafası yenmiş insan betimlemesi gibi pek çok betimlemeye rastlamak, mümkün.

göbeklitepe ile ilgili görsel sonucu

BEREKETLİ TOPRAKLARDA; İLK İBADET

Fırat Nehri’nin çevrelediği bölgelerden biri olan Şanlıurfa, ‘Peygamberler Şehri’ olarak biliniyor. Aynı zamanda insanoğlunun en eski ve ilk tapınağının bu bölgede olması.bu toprakları bereketli topraklar olarak, bütün dünyanın gözlerinin buraya çevrilmesini sağlıyor.

Kimi uzmanlar, bu bölgenin, avcı-toplayıcı toplulukların ibadet ettikleri, tanrılara kurbanlar sundukları, yılın belirli dönemlerinde dinî festival ve şölenler yaptıkları, tanrıların yaşadıkları kutsal mekânlar olarak gördükleri ve kutsalı tecrübe ettikleri bir tapınak olarak gördüklerini dile getiriyor.

İBADETTEN DOĞAN BİR BUĞDAY TOHUMU

Gün geçtikçe Göbeklitepe’nin sırrı,insanoğlunu hayrete düşürmeye devam ediyor. Arkeologların kazı çalışmalarına göre, insanlık bu bölgeye ibadetlerini gerçekleştirmeyi sürdürdükçe, beslenme ihtiyacı doğuyor. Bu beslenme ihtiyacı da tarihin ilk tarımcılık faaliyetini başlatıyor.

Geleneksel tarih öğretilerini değiştirecek bulguları ortaya çıkaracak Göbeklitepe, gizemi çözüldükçe insanlığı şaşırtmaya devam edecek gibi görünmektedir.

Haberekibi.com/ Safiye Kılıçoğlu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isim - 4 ay önce
etkiyeyici