Doğu Türkistan için sessiz mi kalıyoruz?

Çin'in 15 asır önce başlattığı Doğu Türkistan zulmü, içinde bulunduğumuz günlerde yeniden gündemde. İslam karşıtı tutum sergileyen Çin'in bölgede yaşayan Müslüman Türklere yaptığı baskıyı tarihin utanç sayfaları kaydetmiş durumda. Özgürlük mücadelesi veren ve türlü işkencelere maruz kalan Doğu Türkistan halkı ise şu günlerde tüm Müslümanların desteğini bekliyor.

Doğu Türkistan için sessiz mi kalıyoruz?
13 Ocak 2019 Pazar 19:16

Doğu Türkistan'da katliamlara günümüzde de devam eden Çin hükümetinin ilk saldırıları Büyük Hun İmparatorluğu zamanında başladı.

Çin zulmü 1949'da resmen başladı

Doğu Türkistan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihte iz bırakmıştır. 6. yüzyılda Göktürk Devleti'nin zayıflamasıyla da Doğu Türkistan'ı işgal eden Çinliler, dönem dönem bölgede etkisini yitirdikçe saldırıları sürdürdü. 

DOĞU TÜRKİSTAN'DA NELER OLUYOR?

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur türkleri, son 40 yıldır insanlık tarihinin en korkunç zulüm, katliam, soykırım ve asimilasyonuyla karşı karşıya bulunuyor. Doğu Türkistan’da yaklaşık 35 milyonun üzerinde Uygur Türkü yaşıyor ve bu bölge Çin Halk Cumhuriyeti için önemli stratejik bir konuma sahiptir.

Çin Devleti, bölge üzerindeki hakimiyetini kuvvetlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın Türk ve İslami kimliğini görüyor ve bu doğrultuda işkenceyle Uygur Türklerini kimliksizleştirerek asimilasyon politikası uygulamaktadır.  

Doğu Türkistan’lı Uygur Türkü çocukları ve gençleri Çin Komünist Partisi tarafından Nazi kampları gibi eğitim kamplarında işkence yapılarak Uygur kültürel kimlikleri ve İslam dini yok edilmeye çalışılıyor ve bu işkenceye direnenler hapse atılarak ölüme terkediliyor ya da vahşice katledilerek ibret olsun diye öldürülüyor.

Etnik ve kültürel soykırım olarak Çin Komünist Partisi Doğu Türkistan’da Uygur alfabesini otuz yılda, dört kez değiştirerek, Uygur dilinde yazılmış tüm eserleri yasaklayarak yok etmektedir ve evlerinde saklayanları hapse atmaktadır.  

NAMAZ VE ORUÇ RESMİ OLARAK YASAK

Asimilasyonda en büyük engel gördükleri etken gördükleri İslam dinidir. Bu yüzden Doğu Türkistan’da camiler yıkılıyor, toplu ibadet yasaklanarak, Kuran kursları kapatılıp namaz ve oruç resmi olarak yasaklanmıştır.

doğu türkistan ile ilgili görsel sonucu

MÜSLÜMAN KADINLARA KÜRTAJ ZORUNLULUĞU

Ağustos 1997 tarihinde, Doğu Türkistanlı bir kadın kürtaj olmaya zorlandı. Sağlık merkezinden kaçarak mezarlıkta kendi başına bebeğini dünyaya getiren kadın yakalanınca, bebeği polis merkezinde sıcak suya batırılarak katledildi. Bu örnek Doğu Türkistan'da katledilen binlerce anne ve bebekten sadece bir tanesidir.

BAŞÖRTÜSÜ VE UZUN SAKAL YASAK

Çin devleti aldığı karar çerçevesinde Doğu Türkistan bölgesinde başörtüsü takan, burka giyen kadınların ve uzun sakallı olan erkeklerin toplu taşımadan yararlanmasını yasakladı. Karara göre kıyafetinde hilal ve yıldız sembolü olan herkes bu yasak kapsamında toplu taşımadan yararlanamıyor.

AMAÇ DOĞU TÜRKİSTAN'IN DOĞAL ZENGİNLİĞİ

Doğu Türkistan uranyum, platin, altın, gümüş, kömür ve petrol gibi yeraltı kaynaklarıyla çok zengin bir ülke olup petrol rezervleri 20 milyar ton, doğalgaz rezervleri 30 milyar metreküp olarak hesaplanmıştır. Halen Doğu Türkistan’da yılda 8-9 milyon ton petrol üretilmektedir. Yani yeraltı ve yerüstü maden kaynakları, 1,5 milyarlık Çin’in yüzde 30 ihtiyacını karşılıyor.
 

doğu türkistan ile ilgili görsel sonucu

TÜRKİYE SES VERDİ

Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara karşı Çin Hükümeti tarafından yapılan zulüm bu aralar yeniden gündeme geldi. Çin Hükümetinin baskı ve zulmüne karşı Türkiye ses verdi. Birçok yardım kuruluşu ve sendikalar tepki gösterdi.

PAYİTAHT'TA DOĞU TÜRKİSTAN VURGUSU

TRT 1 ekranlarının vazgeçilmezi Payitaht "Abdülhamid" dizisinde Müslümanların kanayan yarası Doğu Türkistan'a vurgu yapıldı. Dizinin yeni yayınlanan fragmanında Sultan'ın Doğu Türkistan'daki Müslümanlar'a dikkat çekerek: "O ezan o topraklarda okuyacak" dediği görüldü.

PAYİTAHT ile ilgili görsel sonucu

Fragmanda Sultan Abdülhamid'in Doğu Türkistan vurgusu izleyicilerin yüreklerine dokundu. 

Yeni bölüm fragmanının kısa bir anında Sultan Doğu Türkistan'da Çin zulmü altında inleyen Müslümanlara dikkat çekti.

Sultan'ın bir heyet toplayarak, "Biz gideceğiz millet olarak gideceğiz o ezanı orada okuyacağız" dedi.

HABEREKİBİ.COM

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.