Yenikapı'da dev miting! Kudüs için yüzbinler tek yürek!

Geçtiğimiz Pazartesi günü Gazze'de 62 Filistinli göstericinin İsrail güçleri tarafından öldürülmesinin ardından bugün İstanbul Yenikapı'da Filistin Mitingi yapılıyor. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı öncülüğünde Kudüs mitingi "Zulme Lanet Kudüs'e Destek" sloganı ile gerçekleştirildi.

Yenikapı'da dev miting! Kudüs için yüzbinler tek yürek!
18 Mayıs 2018 Cuma 16:24

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı öncülüğünde Filistin halkına destek amacıyla Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Zulme Lanet Kudüs'e Destek" mitingi, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mitingde ilk olarak BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Filistin Başbakanı Hamdallah konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması;

Yine farklı, müstesna bir günü yaşıyoruz. Yüreği Kudüs için yanan yüz milyonlar adına Filsitinli kardeşlerimizi Yenikapı'dan selamlıyorum.

Kudüs davası hepmizin davasıdır diyerek, Bahçeli başta olmak üzere, BBP genel başkanına siyasi temsilcilere özellikle teşekkür ediyorum.

Osmanlı Devleti, 4 asır boyunca Kudüs'ü barış ve esenlik içinde yönetmişti. 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı şehri terk etmek zorunda kaldı. O günden beri Kudüs gün yüzü görmedi. BM'nin 1947'deki kararına göre Kudüs, özel statülü bir şehir olacaktı. Bu karar Filistin'in işgalinden başka bir sonuç doğurmadı. 1967'de Kudüs'ün işgaline sessiz kalan BM, İsrail'in gerçekleştirdiği haksız, hukuksuz tüm eylemleri sadece seyrederek buna ortak olmuştur. Ne için dünya 5'ten büyüktür diyorum anlıyor musunuz?

Osmanlı Devleti, 4 asır boyunca Kudüs'ü barış ve esenlik içinde yönetmişti. 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı şehri terk etmek zorunda kaldı. O günden beri Kudüs gün yüzü görmedi. BM'nin 1947'deki kararına göre Kudüs, özel statülü bir şehir olacaktı. Bu karar Filistin'in işgalinden başka bir sonuç doğurmadı. 1967'de Kudüs'ün işgaline sessiz kalan BM, İsrail'in gerçekleştirdiği haksız, hukuksuz tüm eylemleri sadece seyrederek buna ortak olmuştur. Ne için dünya 5'ten büyüktür diyorum anlıyor musunuz?

BM'YE SERT TEPKİ!

Amerika'nın attığı adıma karşı etkili bir tavır koymayan BM, zaten yıpranmış olan meşruiyet zeminine bir darbe vurdu.

Bunlar siyonist. Bir siyonizm mücadelesiyle karşı karşıyayız. Asıl mücadele siyonistlerle. Onların Müslümanlara olan düşmanlığı affedilir gibi değil. 

'İSRAİL 1947'DEN BERİ İSTEDİĞİNİ YAPIYOR'

Mescid-Aksa'yı, Kudüs'ü belki dillerimiz unutmadı ama elelrimiz kolalrımız bağlı olduğu da ortada. İsrail 1947'den beri istediğini yapıyor. Bugün de aynı pervasızlıkla yoluna devam ediyor. İşte ABD'nin aldığı son kararlar. Kudüs'ün mahremiyetine bir kere daha el uzatıldı. 

Hz. Ömer Kudüs'ü neredeyse kimsenin burnunu kanatmadan fethetmiştir. Ama Hz. Ömer'in arkasında canını bile vermeye hazır ordu vardı. Asırlar sonra, Kudüs'e yürümek için yüzlerce insanı toplayan Haçlılar, 600 bin kişi olarak girdikleri Anadolu'dan tüm vahşetlerine rağmen 100 bin kişi olarak çıktılar.

'İSLAM DÜNYASI SINIFTA KALDI'

Kudüs sadece bir şehir değildir. Bir semboldür, bir imtihandır. Kudüs kıbledir, ilk kıblemizi koruyamazsak, son kıblemizin gelecğeine güvenle bakamayız. Açık konuşmak gerekirse İslam dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Tüm insanlıkta Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. 

BİZİM İÇİN ÇANAKKALE NEYSE, KUDÜS'TE ODUR

Biz Müslümanlar kınamakta başka bir şey yapmıyoruz, yapamıyoruz. Bizim için Çanakkale neyse, Kudüs'te odur. 

İslam dünyasını içinde bulunduğu bu halden çıkarmak hepimizin boynunun borcudur. 

Önce biz kendi aramızda birliğimizi, beraberliğimizi temin edeceğiz ki, zalime karşı güçlü durabilelim. Müslüman sıfatı taşımak öyle kolay değildir. Ama biz bu işi çok kolaya indirgedik. Tüm müslümanlara diyoruz ki, gelin birlik olalım,zalimlerin karşısında tek yürek olalım. 

İsmail Kahraman'ın konuşmalarından satır başları;

Bu katliamı gerçekleştiren terörist İsrail'i en şiddetli şekilde lanetliyoruz. Müslüman ülkeler artık icraata geçmelidir.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması;

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Ramazan'ınız, cumanız mübarek olsun. Buradan İstanbul'dan kardeş Filisitn halkına Türk milletinin selamını iletiyorum. İlk mescit Kudüs'ü buradan onbinlerle İstanbul'dan selamlıyoruz.

'ALÇAKLARA TEPKİMİZİ GÖSTERMEYE GELDİK'

Bugün burada zumlete, vahşete, alçaklara tepkimizi göstermek için geldik. Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz diye haykırıyoruz. Bu meydanın sesi insanlığın sesidir. Şu mübarek günde oruçlardan çıkan sese şahit ol ya Rab. Filistinli kardeşlerimizi yardımsız bırakma ya Rab. İsrail zalimlerine meydanı verme ya Rab. 

Haykırıyoruz çünkü aıcımız büyük. Tarihte eşine az rastlanır bir şiddetle Filistin toprakları bir kere daha kana bulandı. İslam ümmetinin kalbine bir bıçak daha saplandı.

İsrail'in uyguladığı bu katliamın adı soykırımdır. ABD'nin gözü çnünde gerçekleşmiş olması da ayrı bir vahim durumdur. Uluslarası hukuk çiğnenmiş, İsrail azgınlaşmıştır. İsrail işgalci olduğunu, hak-hukuk tanımadığını bir kere daha dünyaya göstermiştir.

Bildiğiniz gibi 3 gün ülke çapında yas ilan ettik. Meclis'te toplandık 3 partinin mutabakatıyla İsrail zulmünü kınadık. Ben bu dayanışmayı gösteren partilere teşekkür ediyorum. Filistin milletimizin meselesidir. Yine bugün İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatını sayın cumhurbaşkanımız topluyor. Pazar günü de inşallah Diyarbakır'da zulme karşı dayanışmamızı en güçlü şekilde göstereceğiz. Bunlar olurken Kızılayımız, TİKA'mız Gazze'deki kardeşlerimizin tahliyesi için çalışıyor.

Filistin Türkiye'nin meselesidir. Milletimizin meselesidir. Bugün bu meydandan hep bir ağızdan tepkimizi ortaya koyuyoruz. Yaralı kardeşlerimizin yaralarını saracağız. Türkiye'ye yakışan budur. İnsanlık olarak bugün acımız birdir. Zulme rıza göstermek de zulümdür. Filistin, çaresiz değilsin 81 milyon sizinle.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah'ın konuşmalarından satır başları;

Türkiye tarihte olduğu gibi aynı rolü büyük bir azimle devam ettirmektedir. ABD başkanı Trump büyük bir yanlışın içerisindedir. Başkentini Kudüs'e taşıma istediğinde büyük bir hata yapmıştır.

Kudüs'un büyük bir şehir olduğunu unutmuş emri vaki yapmaya çalışmışlardır. Kudüs arap müslüman kimliği ile yaşamaya devam edecektir. ABD'nin yapmış olduğu çok net bir şekilde saldırıdır. Kışkırtıcıdır tahrik edicidir. ABD'nin meşru olmayan bu adımına karşı çıkıyoruz. Buradan bütün dünyaya sesleniyoruz. 

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin konuşması;

Kudüs tüm ağırlığıyla mümin ve müslüman vacdanların üzerine çökmüştür. Kudüs'te haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik hakimdir. Zalimlerin odağındadır. Şiddete tepkisiz kalmayacağız, Mslüman Türk milleti olarak dilsiz şeytanı ayaklarımızın altına alıp ezip geçeceğiz.

'TRUMP BU CÜRETİ NEREDEN ALIYOR'

ABD'nin hastalıklı yönetimi Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanımış, tek kelimeyle yangına körükle gitmiştir. 14 Mayıs'ta İsrail'in Kuruluş yıldönümünde elçiliğini Kudüs'e almıştır. ABD bu cüreti nereden almaktadır.  14 Mayıs insanlık tarihinin utanç sayfasıdır. Terörist İsrail'in tescillendiği karanlık günün adıdır.

'İSRAİL BEBEK KATİLİDİR'

Gaze'de dram vardır, Gazze'de acı vardır. İsrail bebek katilidir. Masum insanlara bomba atacak kadar kudurmuştur. İsrail'i lanetliyor, ABD'yi kınıyorum. Netanyahu ve çetesi ya bu dünyada yada ahirette hesabını görecektir.

Kudğs aynı zamanda 3 semavi dinlerin ortak noktasıdır. Kudüs'e hakaret diğer dinleri de ilgilendirir. Zulme tahammül göstermemeliyiz.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin konuşmalarından satır başları;

Yüreği Allah sevgisiyle vatan millet sevgisiyle yanıp tutuşan siz değerli Kudüs sevdalılarını selamlıyorum. Cumamız Ramazanımız mübarek olsun. Rabbim ülkemizin birliğini korusun. Kıymetli kardeşlerim Kudüs için buradayız. 

Gün gelecek inanıyorum ki Filistin toprakları yine Filistinlilerin olacaktır. Bu kararı red ediyoruz. İlk olarak tepki veren sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün başkentlerini Kudüs'e getirenler, yarın Tel Aviv'i de bulamayacaklar. Milyonların burada toplanmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu birliktelik inşallah kıyamete kadar devam edecek. Birliğimizi, istikrarımızı kimse bozamayacak.

ERDOĞAN MİTİNG ALANINA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı öncülüğünde Filistin halkına destek amacıyla düzenlenen "Zulme Lanet Kudüs'e Destek" mitingi için Yenikapı Miting Alanı'na geldi. 

Eşi Emine Erdoğan ile Ankara'dan özel uçak ile Atatürk Havalimanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bazı ilgililer askeri apronda karşıladı. Buradan helikopterle Yenikapı Miting Alanı'na geçen Erdoğan, Miting Alanı'nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Mitinge TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi için İstanbul'da bulunan yabancı konuklar da katıldı. Protokol üyeleri, kalabalığı selamladı.

Miting öncesinde Dursun Ali Erzincanlı "Kudüs" temalı şiirler, Ömer Karaoğlu ve Eşref Ziya da sevilen ezgilerini seslendirdi.


Etiketler; #yenikapı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.