Türk-Yunan zirvesinde Lozan krizi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos Atina'da ortak açıklamalarda bulundu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Lozan anlaşması konusunda 'güncellemeye gerek yok' deyince, Erdoğan'dan sert yanıt geldi.

Türk-Yunan zirvesinde Lozan krizi!
07 Aralık 2017 Perşembe 13:16

İlk açıklamayı Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos yaptı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos;

Bildiğiniz gibi tarihi bir ziyaret mahiyeti taşıyan başka bir ziyaret Atatürk ve İnönü zamanında yapılmış bir anlaşmadan bahsetmek istiyorum ve bu da hepimizin bildiği gibi Lozan anlaşmasıdır.

Lozan anlaşması iki ulusun ulusal toprakların sınırlarını çizen bir anlaşma teşkil etmektedir. Bu ikili ilişkiler açısından hiçbir boşluk bırakmayan, tamamlanması gerekmeyen muğlak bölge sınırları taşımayan bir anlaşmadır Lozan anlaşması.

LOZAN TARTIŞILACAK BİR SÖZLEŞME DEĞİL

Bunun tartışılacak, reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Ve bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar çok belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Ve azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan'da Müslüman bir azınlık Lozan Anlaşması temelinde Yunanistan'da yaşamaktadır. Ve Yunanistan bu azınlığı bir hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır.

Erdoğan'ın Lozan'a ilişkin açıklamaları:

Lozan konusunda hala anlaşılmayan incelikler var. Nasıl oluyor da Lozan anlaşmasının uygulanır olduğunu söylüyoruz. Lozan uygulamada değil. Lozan'ın uygulanbilirliğini ortaya koymamız gerek.

Bunu şimdiye kadar bütün mevkidaşlarımla görüştük ama netice alamadık.

TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK YOK!

Türkiye'de benim Rum vatandaşlarımda en küçük ayrımcılık göremezsiniz. Ama Batı Trakya'da bırakın bunları 'Türk' kelimesinin bile yazılması mümkün değil. Okul yada bir dernek kapısına bile 'Türk' yazıldığında bunu hazmedemiyorlar. Benim güncellenmesi gerekli dediğim konular bunlardır. 

NATO'dan siz çıktınız, tekrar girmenizi biz sağladık. Engel olsaydık giremezdiniz. Biz hep komşu diye baktık.

'TÜRKİYE GARANTÖR ÜLKEDİR'

Aynı şekilde yine Kıbrıs konularında siz olmadınız ben bizzat içindeydim; Yunanistan garantör ülke olduğu gibi, Türkiye de garantör ülkedir. Oradaki görüşmeler neticesinde iş çözüme kavuşacağına, alınana kararlar uygulamaya girmedi. 

'PROVOKE EDİLİYOR'

65 yıl sonra biz buraya bugün çok farklı heyecanla geldik. Batır Trakya'ya da ziyaret yapmayı arzu ettim. Birileri bunu provoke ediyor. Aramızdaki siyasi, askeri, kültürel ilişkileri geliştirmemiz lazım. Turizmde ülkelerimiz arasında gidip gelenlerin sayısı yükseliyor. Biz bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım. Dolu tarafına bakalım ve münasebetlerimizi güçlendirelim.

Pavlopulos tekrardan şu açıklamalarda bulundu;

Buradaki Cumhurbaşkanlığı yetkileri, sizin ülkenizdeki yetkilere sahip değil. Beni aynı statüde gördüğünüz için teşekkür ederim. Sözünü ettiğiniz konuları hükümet üyeleri ile görüşme fırsatımız olacak, bundan çok memnuniyet duyuyorum. 

Ben Hukuk fakültesi hocasıydım, hem profesör hem de devlet adamı olarak hukukun birleşmesi mümkün değildir. ANlaşmayı izin verirseniz güncelleşme yada gözden geçirme yolu kullanalım. 

Bu ziyaretinizin tarihi olduğunun tekrar altını çiziyorum. Tekrar hoşgeldiniz.

'CEVAP VERMEZSEM AYIP OLUR'

Erdoğan'ın Pavlopulos'a cevabı;

Ben hukuk adamı değilim, siyaset adamıyım. Siyaseti de çok iyi bilirim. Hukuk da böyle birşey olmayabilir ama siyasette vardır. Sizler bu konuları açmasaydınız sayın Çipras'a söyleyecektim. Yine de karşılıklı konuşmuş olduk. Size de çok teşekkür ediyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.