‘Başarı için takip ve ölçülebilirlik 1. sırada olmalı’

Ülkece eğitim sisteminin çokca eleştirildiği bir dönemdeyiz. 2002 yılından beri Türkiye'de eğitim sistemi 16 kere değişip, her seferinde sil baştan sistem meydana geldi. Bu sebeple Türkiye, eğitim kalitesi sıralamasında dünyada arka sıralarda yer alıyor. Peki 'yapboza' dönüşen eğitim sisteminin düzeltilmesi için neler yapılmalı? Çözümün 'BüyükAile' sistemi olduğunu söyleyen Cevdet Tellioğlu ile hem proje hem de eğitim sistemi üzerine konuştuk.

‘Başarı için takip ve ölçülebilirlik 1. sırada olmalı’
04 Temmuz 2019 Perşembe 15:03

Büyük aile fikri nasıl oluştu?

Vatandaşın devlete ulaşmakta zorluk çektiği yıllarda 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Beyaz Masa sistemini kurduk. Bu sistem ile vatandaş, belediyelere, yerel yönetimlere daha kolay gidebilir hale geldi. Beyaz Masa, Türkiyenin her yerinde hatta özel sektörde, üniversitelerde, devlet dairelerinde kullanılmaya başladı. Daha sonra Mavi Masa, Çözüm Masası, Açık Kapı, Bimer, Cimer vs. gelişti.

Niye Bu Kadar Sevildi?

Öncelikle vatandaşa dokunuyordu. Başarılı olmasının sebebi arkasında ciddi anlamda bir sistemin olması. Yani mantık, ne kurarsan kur İnsanların sana ulaşabileceği, ihtiyaçlarını ve şikayetlerini bildirebilecekleri, zamana bağlı olmak kaydıyla geri dönüş yapmak. Beyaz Masanın ana mantığı budur. 

Ödül sisteminin ve alarm sisteminin kaldırılması Beyaz Masanın zayıflamasına yol açtı. Yıllar geçtikçe Beyaz Masada gelişim olmadı. Çare üretmekte fayda gördük. Bugüne kadar vatandaşın devlete ulaşmasını sağladık . Ancak artık devlet vatandaşın ayağına gitmeli. “Sosyal Bütünleşme“ kuramı içerisinde halkın ayağına gidip çözücü olmalı . “Büyük Aile Şeffaf Süreç Yönetimi “ diye tabir ettiğimiz fikrin oluşması bu süreçten , bu düşüşten ortaya çıktı . 

Büyük Aile Yönetimi Projesinde hangi aşamasındasınız ? 

İlk aşama olarak Beyaz Masa olarak kabul edersek, ikinci aşama olarak “Sosyal Bütünleşme’“ aşamasındayız. Sosyal Bütünleşme bütün paydaşların birlikte hedefe ulaşmasını sağlayacak yapının kurulmasıyla alakalıdır. 

Vatandaş İçin Önemli Olan Çözümdür

Örneğin; Bir belediye ile bir yerel yönetimi aldık. Yerel yönetimde; belediye başkanları, vali, il müdürleri vs. ne kadar devlet adına paydaş varsa ve sivil toplum kuruluşları, muhtarları ile ayda bir toplantı yaptık. Herhangi bir çözüme odaklı çalışılacak. Örneğin; bir evde engelli çocuk varsa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı orda olacak. Yeni mezun bir gencimiz varsa, yanımızda KOSGEB olacak. Kırsal bölgede, tarım üretiminde sorun varsa, Tarım Bakanlığı yanımızda olacak. Evin problemi bizzat çözülmüş oluyor. En kötü ihtimal çözüme yönelik adım atılmış oluyor.

Devletin imkanlarının tamamını bireyler için kullanabilecek bir altyapı kuruluyor. İlk aşama budur. Ve bu projeyi bir sene boyunca uyguladık ardından Marmara Belediyeler Birliği tarafından Türkiye’nin en iyi toplum düzeni seçildi. Başarılmış bir iş. Vatandaş için önemli olan çözümdür.

Bu Projenin Dünya’da Benzer Örnekleri Var Mı?

Yaptığımız projeler parça parça dünyanın her yerinde var. Biz yeni birşey ürettik demiyoruz. Mesele, yapımıza uygun ve sürdürülebilir şekilde sistem haline getirme işidir. Dünyada başka sistemler içerisinde elbet yapılıyor. Biz bu modeli, biz ve bizim gibi ülkelerin çok rahat kullanılır olduğunu gördük.

Büyük Aile Esnek Eğitim Modeli Nedir? Öğrenciler Tarafından Benimseniyor mu?

Öncelikle Büyük Aile ana yapıdır. Büyük Aile Esnek Eğitim Modeli ise alt yapılarından biridir. 

Yaklaşık 3 yıldır Sakarya Üniversitesi ile yürüttüğümüz bu proje ciddi bir başarı sağladı. Özellikle öğrencilerin okula gelmesini keyifli hale getirdi. 

Neden Üniversite İle Birlikte Yürütülüyor?

Yaptığımız bu projenin başarılı olmasıyla, Sakarya Üniversitesi ve Düzce Üniversite ile Türkiye’de bir ilk olan yeni bir yapı oluşturduk. 0 ile 72 ay arasındaki çocukların aylık gelişmelerini direk üniversitenin takip ettiği ve yönlerdiği yeni bir model kurduk. Setler aracılığıyla 0-72 ay arasındaki çocukların annelerinin kullanmasıyla hem çocukların gelişimi sağlıklı hale geliyor. Hemde bilinçli anneler oluşuyor. 

Üniversite sürekli olarak bu çocuklarımızı takip ediyor. Bir problem varsa ortaya çıkarmasını sağlıyor. Ve anneyi bu durumda yönlendiriyor.

Türkiye’de Eğitim Sistemindeki Problemler Sizce Ne?

Ezbercilik yöntemi kalksın diyoruz, evet ama yerine ne koyacağız? Kalıcı öğrenme modeli dediğimiz; pekiştirmeli kalıcı öğrenme modelini hayata geçireceksiniz. Çocukların bilgi yüklenmesi değil, ‘öğrenmeyi’ öğretmeyi sağlamak. Ve bu sistemin içerisinde çocuklara özellikle hayal kurmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. 

Bu yüzden ben yürüyen Milli Eğitim politikasının doğru olmadığını düşünüyorum. Mutlaka ve mutlaka bireye dönük çalışmanın olması gerektiğini ve bu konuda söylenecek sözü olan herkesin dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Sayın Bakanın iyi niyetiyle oluşturulmuş 1 milyon fikir projesinin doğru bir yöntem olmadığını düşünüyorum. Türkiye’nin realitesine uygun olmadığını ve bir süre sonra da sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum, nitekim de başladı ve bunlardan yavaş yavaş dönüşler olacak.

Öğretmen de Ölçülebilir Olacak

Hem çocuğun hem de öğretmenlerin yaptığı işler ölçülebilir olacak. Ve asla hiç kimse ile yarıştırılmadan, kendisi ile yarışması sağlanacak. 

Kalıcı öğretim yönetimini üniversite ile beraber oluşturmanın nedeni budur.

İnşaallah, bir nebze de olsa bir şeyleri başardık. Milli Eğitim de bu başarıyı alır taşır diye düşünüyorum…

Büyük Aile Yönetimi’nin hedefi nedir?

Büyük Aile projesinin hedefi çok basit 4 maddeden oluşur:

1. Bir şeyin her safhasının ölçülebilir ve takip edilebilir olması.

2. Bütün paydaşlar bir arada karar verebilecek. Sözü olan sözünü söyleyebilecek.

3. Liderler kalıcı olmayacak, sürekli değişecek.

4. Anlık iletişimde bulunacaklar.

Sonuç olarak bir işi yapıyorsanız, o işten kim etkileniyorsa, onlar senin paydaşındır. Ve birlikte hareket etmelisiniz.

Haberekibi.com / Safiye Kılıçoğlu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.